آموزش ماساژ شکم کودک

449
رای نویسنده
5از1
آموزش ماساژ شکم کودک | رهای آرام کردن نوزاد | درمان درد های کودک

آموزش ماساژ شکم کودک

ماساژ شکم کودک همراه با لبخند، صبحت کردن و تماس چشمی فرصتی برای شما و کودک ایجاد می‌کند تا «گفتگو» انجام دهید.ماساژ قسمت جلوی بدن کودک که در ادامه آموزش بخش‌هایی از آن را آورده‌ایم؛ بهترین فرصت برای برقرای این تماس چشمی است. با ما همراه باشید.

 

 

مالش شکم کودک

۱) مالش‌های افلوراژ در ناحیه شکم
یک دست خود را افقی درست زیر قفسه سینه قرار داده، محکم تا قاعده شکم مالش دهید، سپس به آرامی دست خود را بلند کنید.درست پیش از برداشتن دست‌تان از روی بدن کودک، دست دیگر خود را مانند پیش در ناحیه بالای شکم بگذارید و آن ناحیه را مالش دهید. در حالی که یک دست‌تان هموراه در تماس با بدن کودک است، حرکت را چندین بار تکرار کنید.

۲) حرکات دایره‌ای کوچک در اطراف ناف

دو انگشت خود را در کنار ناف بگذارید. با فشار ملایم حرکات دایره‌ای ایجاد کنید. فشار را کم کرده، انگشتان خود را اندکی در اطراف ناف بلغزانید و آن را تکرار کنید.با حرکات مارپیچی آهسته به سوی خارج، در جهت عقربه‌های ساعت مالش دهید تا به بالای ران راست برسید.

۳) حرکات دایره‌ای بزرگ بر روی شکم

از قسمت داخلی بالای ران راست کودک شروع کرده، کف انگشتان خود را در جهت بالا حرکت دهید تا به قسمت راست قفسه سینه برسید، سپس دست را به سوی نقطه قسمت و قسمت چپ حرکت دهید.حال به سمت پایین تا قسمت داخلی بالای ران مالش دهید و دست را در طول قاعده شکم حرکت داده، به بالای راست برگردید. چندین‌بار حرکت را تکرار کنید.

 

مالش‌های افلوراژ در امتداد تنه

دست راست خود را روی شانه راست کودک بگذارید. با استفاده از کف دست، روی قفسه سینه و شکم را تا بالای ران به شکل مورب مالش دهید (شکل زیر را ببینید). مالش را در ناحیه پای چپ تا مچ ادامه دهید.تا وقتی که دست چپ را روی شانه کودک قرار نداده‌اید، دست راست‌تان را از روی مچ پا جدا نکنید. اکنون مالش را در جهت مخالف تا مچ پای راست انجام دهید.حرکت را دو بار تکرار کنید. حتماً مالش‌هایتان محکم باشد و یکی از دست‌ها همواره در تماس با کودک باشد.

 

 

پیشنهاد ویژه ما : ماساژ دیپ تیشو 

رزرو ماساژ کودک : ماساژ کودک 

شاید شما هم دوست داشته باشید : آموزش ماساژ پای کودک 

 

اگر کودک شما هرگز ماساژ داده نشده است، ممکن است عادت کردن به آن طول بکشد. ابتدا آن را برای سه تا ۴ روز پیاپی انجام دهید تا هر دوی شما با مالش‌ها آشنا شوید.زمانی که از خودتان مطمئن شدید و او نیز احساس راحتی داشت، ماساژ نوزاد خود را در برنامه روزانه بگذارید، یا اینکه سعی کنید اورا حداقل ۳ بار در هفته ماساژ دهید.می‌توانید مانند مراحل این سری مقالات ماساژ کودک جلو بروید. اما مهم است که به علایق کودک توجه کنید. از مالش‌های محکم و اطمینان‌بخش استفاده کنید و هنگام ماساژ تماس زیادی با او داشته باشید.

 

 

انگشت‌ها را در هم قفل کنید و آن را روی قسمت بالایی شکم بگذارید. چشم‌هایتان را ببندید و نفس عمیق بکشید. احساس می‌کنید که شکم‌تان مسطح می‌شود.برای چند ثانیه در این حالت بمانید و سپس به آرامی نفس‌تان را بیرون دهید.چندین بار شانه‌هایتان را به عقب و سپس به جلو بچرخانید. این کار به کاهش تنش پشت، شانه‌ها و گردن کمک می‌کند. دست‌هایتان را محکم تکان دهید.

 

 

آزمایش بخشی از پوست

با انجام تست پیچ می‌توانید مطمئن شوید که کودک به روغنی که انتخاب کرده‌اید حساسیت ندارد یا پوستش تحریک نمی‌شود. واکنش‌های نامطلوب معمولاً نوعی کهیر یا ناحیه ملتهب و قرمز هستند.

کمی روغن بر مچ پا یا مچ دست کودک بمالید.

۲۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید تا حساسیت خود را نشان دهد. برای رفع کامل حساسیت، ۱۲ تا ۲۴ ساعت صبر کنید.
اگر هیچ تحریکی بعد از این زمان وجود نداشته باشد، ماساژ را ادامه دهید. اگر تحریکی رخ داد از روغن استفاده نکنید.

 

 

انتخاب وضعیت مناسب

حتماً هنگامی که ماساژ می‌دهید، راحت باشید. وضعیتی را انتخاب کنید که در آن پشت شما صاف بماند، به ویژه زمانی که به جلو خم می‌شوید.اگر کودک را روی زمین ماساژ می‌دهید، سه وضعیت نشان داده شده در اینجا را امتحان کرده تا یکی از آن‌ها را که برای شما مناسب‌ترین است پیدا کنید.

 

 

زانو زدن

روی زمین زانو بزنید، برای راحتی بیشتر زانوهایتان را روی حوله بگذارید. یک بالش روی ساق پا قرار داده و روی آن بنشینید.

چهار زانو
در حالت چهار زانو روی یک بالش بنشینید. کودک را مستقیم در جلوی خود بگذارید. برای فهمیدن اینکه این وضعیت مناسب است به جلو خم شوید و او را کمی مالش دهید.روی یک بالش نشسته و پاهایتان را دوطرف کودک باز کنید. ممکن است برای صاف نگه‌داشتن پشت‌تان به دو بالش نیاز داشته باشید، به‌ویژه در زمان دسترسی به بالای بدن او.سعی کنید هنگام خم شدن به جلو برای ماساژ، پشت خود را صاف نگه‌دارید.با نگاه‌های مهرآمیز به کودک، همراه مالش‌های محبت‌آمیز پیام‌های مثبت به او منتقل کنید. هر دوی شما از آن لذت خواهید برد.

 

توصیه های کلی

حرکات دست‌تان هنگام ماساژ دادن باید آرام اما محکم باشد و حالت غلغلک ایجاد نکند؛
برای نوزاد خود در روز، برنامه‌ی ماساژ داشته باشید؛سعی کنید قلق کودک در ماساژ دادن را به‌دست بیاورید و وقتی احساس کردید که باید متوقف بشوید، از ادامه‌ی کار دست بکشید. بسته به اینکه خلق‌وخوی نوزاد چه چیزی می‌طلبد، شما می‌توانید کار ماساژ را از ۱۰ تا ۳۰ دقیقه ادامه بدهید.

 

 

آموزش ماساژ شکم کودک | رهای آرام کردن نوزاد | درمان درد های کودک

  آموزش ماساژ کودک, انواع ماساژ کودک, فواید ماساژ کودک,ماساژ پای کودک,ماساژ مخصوص کودک,همالش‌های افلوراژ در ران,همه چیز درمورد ماساژ کودک

افزودن دیدگاه جدید
تا کنون نظری ثبت نشده است ، شما اولین کاربره صاحب نظره ما باشید »ارسال دیدگاه«

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *