ماساژ درمانی

263

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی و تاثیر آن بر سرطان

 

اضطراب و نگرانی های زیادی در مورد ارتباط سرطان با ماساژ درمانی وجود دارد و همیشه سوالاتی وجود داشته است که باید پاسخ داده شوند.

جالب توجه است که بدانید امروزه در برخی از واحدهای تومورشناسی (سرطان) در بیمارستان ها، متخصصین ماساژ درمانی مشغول به کار می باشند و این روزها دیگر ماساژدرمانی را به مراحل پایانی سرطان و آن هم در آسایشگاه ها پیشنهاد نمی کنند.

بیماران سرطانی می توانند از ماساژدرمانی بهره های زیادی ببرند.

زمانی که بیمار با دست ماساژ داده می شود، بدن او نسبت به محرک دست ماساژور واکنش نشان می دهد و آندروفین (برطرف کننده درد) تولید میکند.

 

شناسایی نقاط بدن در ماساژ به چه صورت است؟

 

بطورکلی وضعیت پاها نشان‌دهنده وضعیت رگ‌ها و خون است و علامتی هم در مورد سایر اندام‌های بدن درخود دارد. بنابراین شناسایی مشخصات کف پاها ضروری است.

 

رنگ پاها اگر قرمز روشن باشد، نشان دهنده شدت جریان خون در عروق پاست. رنگ سفید نشان از عدم خونرسانی قوی و شاید کم خونی و شاید رسوب سودا باشد که رسوب سودا خود باعث انسداد و ایجاد اختلال در مویرگ‌ها می‌شود.

 

رنگ ارغوانی می‌تواند حکایت از غلظت خون و تراکم و رسوب باشد. منشأ بوجودآمدن رنگ می‌تواند حکایت از غلظت‌خون و تراکم و رسوب باشد.

 

ترک کف پا نیزعلامتی از رسوب سودا است و بطورکلی اگر تمام بدن سودایی باشد در حقیقت رسوب سودا در پاشنه پا مزاج‌کلی شخص را به ما نشان می‌دهد. ورم پا هم حکایت از کم‌کاری قلب، کلیه‌ها، کبد، واریس و غیره می‌تواند باشد.

 

 

شناسایی نقاط بدن در ماساژ به چه صورت است؟

 

شیوه ماساژ و روغن‌ها با توجه به مزاج بیمار تنظیم می‌شود، روغن‌های مورد نظر ما بیشتر ترکیباتی هستند از روغن کرچک، زیتون، سقز، بادام تلخ، بادام شیرین، سیاه دانه، کنجد که گاه به تنهایی و گاه با هم مخلوط می‌شوند اما روغن‌های دیگر نیز هستند که خودمان می‌سازیم؛

مانند روغن زرده تخم مرغ، روغن ریحان، روغن کدو، روغن دارچین، روغن رازیانه، روغن اسقیل(پیاز دشتی)، روغن اوکالیپتوس و روغن حنا و … که مزاج بیمار را در نظر می‌گیریم؛ مثلاًروغن کدو برای مزاج گرم و روغن ریحان برای آن که سردی مزاج بیمار یا مزاج پوستش را از بین ببریم و گرمی را علیه سردی افزایش دهیم.

 

روغن‌های مالشی و یا ضمادها را برای تأثیر بیشتر با باندهایی که کاملاً از روغن یا پماد یا ضماد آغشته شده‌اند روی بدن می‌گذاریم و تمام بدن و یا بخش‌هایی از بدن را باندپیچی کرده و پس از آن با پلاستیک یک دور باندپیچی را به پوشش قبل می‌افزاییم.

 

این کار را با دو سه لایه باند آغشته به مواد و پلاستیک و در برخی موارد از پنبه یا پشم گوسفند یا شتر تکرار می کنیم. میزان و تعداد لایه‌ها را براساس نیازبه تشدید درمان بر اساس تشخیص انجام می‌دهیم.

 

گاه می‌شود که به بیمار دستور می‌دهیم که تا ۲۴ یا ۴۸ یا ۷۲ ساعت کمتر یا بیشتر پوشش را باز نکند. این روش‌ها در کنار سایر روش‌های خوراکی و رژیم‌های غذایی حتی می‌تواند ویلچرنشین‌های فالج را درمان کند.

 

 

روش ماساژبه چه صورت انجام می‌گیرد؟

 

ماساژی که بر اساس اصول علمی و فنی باشد برای پیشگیری و درمان مناسب‌تر است.

سیستم‌های عصبی درنقاط مهم بدن گره‌هایی تشکیل می‌دهند که جریان‌های الکتریکی از آنها عبور می‌کنند. این امواج به اصطلاح طب سنتی ارواح و قوا نام دارند.

 

این امواج در ایستگاه‌هایی تقویت می‌شوند و در بخش‌هایی بصورت گره‌های درهم پیچیده به مسیرهای متعددی تقسیم می‌شوند. این نقطه‌ها شناسایی شده است.

به عنوان مثال کف پا یک مرکز پیچیده از عصب‌هایی است که با تمام سلسله اعصاب بدن مرتبط است اما درهرحال شناسایی نقاط بدن در ماساژ ضروری است.

 

روش ماساژ دادن متفاوت است؛ ماساژنرم برای آدم‌های عصبی مناسب‌تر است تا آرامش بیشتری به آنان بدهد و برعکس ماساژ تند برای آدم‌های بلغمی مزاج و تنبل بهتر است.

 

درخواست رزرو ماساژ
3 + 1 =